Ahoj. Jsem Mana a jsem vegan.

Ahoj. Jsem Mana a jsem vegan.

Všechno nejlepší ke světovému dni veganství nám všem

Pro někoho je veganství módní výstřelek, pro jiného zase ideologie alternativních jedinců nebo nový výmysl ekoaktivistů. Pro nás v Maně je to ale přístup a směr, který má logiku, a to ze všech úhlů pohledu. A při pohledu nejzásadnějším to je pohled do budoucnosti.  Nejen proto je Mana bez produktů ze zvířat.

Chtěli bychom proto dnes popřát (datum 1.11. bylo vybráno jako svátek veganství u příležitosti založení britské Veganské společnosti v roce 1994) jen to nejlepší veganům i neveganům. Obracíme se tímto tedy ke všem, aby našli chvilku k pozastavení se nad konceptem a přístupem, které veganství přináší. Třeba je teď ten správný čas, kdy to zrovna tobě nebo tomu vedle tebe dá hlavu a patu.

Proč nám veganství dává smysl a se zápalem píšeme tyhle řádky?

I když se to nabízí, tak hlavním motivem není jen to, že milujeme zvířátka a nechceme je z etických nebo jiných důvodů zabíjet. Zajímají nás také data, čísla, efektivita, studie, a pokud se to týká ekologie a planety Země, tak o to víc.

Pojďme se podívat konkrétněji, to je vždycky nejlepší. Víte, že živočišná výroba je v porovnání s rostlinnou náročnější na půdu, finance a ještě je k tomu méně efektivní? Vemte si rozlohu půdy xy, která se využívá pro pěstování sóji a uživí až 60 lidí. Stejně velká půda pro chov dobytka uživí 2 lidi. Na výrobu 1 litru mléka se spotřebuje 1000 litrů pitné vody. O smutné krávě, která by jej raději dala svému telátku, plačíc ve vedlejším chlívku, ani nemluvě.

Dovedete si představit, kolik lesů muselo padnout pro rozšíření pastvin a pěstování dobytka? Jak obrovská musí být spotřeba vody pro jeho napájení? Kolik exkrementů a metanu nám milá dobytčata nechávají na zemi i ve vzduchu? Jak dlouhé mohou být plastové sítě a lana, která plavou v oceánu? Tyhle a další otázky se ve spojitosti s živočišnou produkcí se vznášejí nad námi všemi se stále větším důrazem.

Planeta není všemocná a už vůbec ne bezedná

My jsme si to mysleli, ale potvrdila to i studie prestižního časopisu Nature – pokud lidé neomezí spotřebu masa až o 90 %, má lidstvo nakročeno k tomu, že se nebude schopno uživit. Mluvím především o západních nájemnících naší planety.  OSN ve své poslední zprávě přitakává a říká, že v roce 2050 bude planetu obývat 10 miliard lidí a je naprosto nereálné, že by planeta tak velký počet ve stavu, v jakém bude, zvládla nasytit.

Co z toho vyplývá? I když neplánuji být vegan, měl bych vzít v potaz alespoň zásadní omezení. Jaké například? Průměrný člověk by měl z talíře ubrat 75 % hovězího masa a 90 % vepřového. A ještě si odpustit zhruba polovinu vajec.

Nám to nepřijde nic náročného v porovnání s tím, jaký efekt to může mít, co myslíte?

Je potřeba začít ale u sebe a my už začali před pár lety. Proto ve složení našich produktů nenajdete žádné živočišné složky a také nadále budeme zlepšovat materiály našich obalů, abychom tady po sobě prostě zanechali co možná nejméně toho nepotřebného.

Psáno s láskou a pokorou k naší planetě, k naší Zemi.

The Latest posts

Užij si atraktivní kombinace Many za výhodnou cenu

Užij si atraktivní kombinace Many za výhodnou cenu

Láska napříč vesmírem: Čerstvá chuť jahod a sametové Many jako dokonalý pár

Láska napříč vesmírem: Čerstvá chuť jahod a sametové Many jako dokonalý pár

„Go Bananas!“ s šíleně dobrou banánovou novinkou Many

„Go Bananas!“ s šíleně dobrou banánovou novinkou Many