Ahoj. Jsem Mana a jsem vegan.

Ahoj. Jsem Mana a jsem vegan.

Všechno nejlepší ke světovému dni veganství nám všem

Pro někoho je veganství módní výstřelek, pro jiného zase ideologie alternativních jedinců nebo nový výmysl ekoaktivistů. Pro nás v Maně je to ale přístup a směr, který má logiku, a to ze všech úhlů pohledu. A při pohledu nejzásadnějším to je pohled do budoucnosti.  Nejen proto je Mana bez produktů ze zvířat.

Chtěli bychom proto dnes popřát (datum 1.11. bylo vybráno jako svátek veganství u příležitosti založení britské Veganské společnosti v roce 1994) jen to nejlepší veganům i neveganům. Obracíme se tímto tedy ke všem, aby našli chvilku k pozastavení se nad konceptem a přístupem, které veganství přináší. Třeba je teď ten správný čas, kdy to zrovna tobě nebo tomu vedle tebe dá hlavu a patu.

Proč nám veganství dává smysl a se zápalem píšeme tyhle řádky?

I když se to nabízí, tak hlavním motivem není jen to, že milujeme zvířátka a nechceme je z etických nebo jiných důvodů zabíjet. Zajímají nás také data, čísla, efektivita, studie, a pokud se to týká ekologie a planety Země, tak o to víc.

Pojďme se podívat konkrétněji, to je vždycky nejlepší. Víte, že živočišná výroba je v porovnání s rostlinnou náročnější na půdu, finance a ještě je k tomu méně efektivní? Vemte si rozlohu půdy xy, která se využívá pro pěstování sóji a uživí až 60 lidí. Stejně velká půda pro chov dobytka uživí 2 lidi. Na výrobu 1 litru mléka se spotřebuje 1000 litrů pitné vody. O smutné krávě, která by jej raději dala svému telátku, plačíc ve vedlejším chlívku, ani nemluvě.

Dovedete si představit, kolik lesů muselo padnout pro rozšíření pastvin a pěstování dobytka? Jak obrovská musí být spotřeba vody pro jeho napájení? Kolik exkrementů a metanu nám milá dobytčata nechávají na zemi i ve vzduchu? Jak dlouhé mohou být plastové sítě a lana, která plavou v oceánu? Tyhle a další otázky se ve spojitosti s živočišnou produkcí se vznášejí nad námi všemi se stále větším důrazem.

Planeta není všemocná a už vůbec ne bezedná

My jsme si to mysleli, ale potvrdila to i studie prestižního časopisu Nature – pokud lidé neomezí spotřebu masa až o 90 %, má lidstvo nakročeno k tomu, že se nebude schopno uživit. Mluvím především o západních nájemnících naší planety.  OSN ve své poslední zprávě přitakává a říká, že v roce 2050 bude planetu obývat 10 miliard lidí a je naprosto nereálné, že by planeta tak velký počet ve stavu, v jakém bude, zvládla nasytit.

Co z toho vyplývá? I když neplánuji být vegan, měl bych vzít v potaz alespoň zásadní omezení. Jaké například? Průměrný člověk by měl z talíře ubrat 75 % hovězího masa a 90 % vepřového. A ještě si odpustit zhruba polovinu vajec.

Nám to nepřijde nic náročného v porovnání s tím, jaký efekt to může mít, co myslíte?

Je potřeba začít ale u sebe a my už začali před pár lety. Proto ve složení našich produktů nenajdete žádné živočišné složky a také nadále budeme zlepšovat materiály našich obalů, abychom tady po sobě prostě zanechali co možná nejméně toho nepotřebného.

Psáno s láskou a pokorou k naší planetě, k naší Zemi.

The Latest posts

Představujeme tyčinku na nové úrovni. ManaBar.

Představujeme tyčinku na nové úrovni. ManaBar.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá magie.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá magie.

Family Pack Mark 8 je tady. Nejvýhodnější způsob, jak si užít Manu.

Family Pack Mark 8 je tady. Nejvýhodnější způsob, jak si užít Manu.