Na | Sodík

Sodík patří mezi biogenní prvky a je součástí lidského organismu, kde se nachází především v extracelulárních tělních tekutinách ve formě iontu Na+. V lidském těle má sodík nenahraditelnou funkci na membránách našich buněk. Spolu s draslíkem se sodík podílí na chodu sodno-draselné pumpy (elektrogenní transmembránový enzym), která udržuje na vnitřní i vnější straně membrány charakteristické nerovnoměrné rozložení těchto dvou iontů.

Rozložení a transport sodíku a draslíku mezi vnějším a vnitřním prostředím buněk má podstatný vliv na vznik a šíření membránového elektrického signálu nervovými a svalovými buňkami. Správný chod pumpy udržuje ideální osmotický tlak uvnitř buněk, ideální koncentrace iontů v krevním řečišti a neutrální pH krve.

Příjem sodíku (soli, chloridu sodného) by neměl být vyšší než doporučené denní množství, jelikož jeho nadbytek v krvi vede k hypertenzi, k onemocnění kardiovaskulárnímu systému a vyšší zátěži ledvin.

Sodík je již přirozenou součástí našich surovin, ze kterých se ManaPowder i ManaDrink vyrábí. Navíc přidáváme sodík ve formě chloridu sodného.

Na nutričním štítku je obsah sodíku definován jako sůl, tedy NaCl. Přesné informace o obsahu soli v ManaPowder Origin najdete zde. Informace o obsahu soli u ManaDrink Origin naleznete zde.

Mana je nutričně kompletní jídlo. Užijte si Manu jako součást pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

Zdroj informací:

Online: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2005.209

The Latest posts

Užij si atraktivní kombinace Many za výhodnou cenu

Užij si atraktivní kombinace Many za výhodnou cenu

Láska napříč vesmírem: Čerstvá chuť jahod a sametové Many jako dokonalý pár

Láska napříč vesmírem: Čerstvá chuť jahod a sametové Many jako dokonalý pár

„Go Bananas!“ s šíleně dobrou banánovou novinkou Many

„Go Bananas!“ s šíleně dobrou banánovou novinkou Many