P | Fosfor

Fosfor je nezbytnou složkou všech rostlinných i živočišných tkání. Ve formě fosfolipidů je složkou většiny biologických membrán. Fosfor je také důležitý pro strukturu nukleových kyselin, hraje významnou roli při ukládání i přenosu energie a při aktivaci mnoha enzymů.

  • Fosfor přispívá k normální funkci buněčných membrán, udržení normálního stavu kostí a zubů .

Poměr fosforu a vápníku

Často zmiňovanou otázkou je správný poměr fosforu a vápníku. Pokud se správně stravujeme, nemusíme se ničeho obávat. Dle výsledků, které zveřejnil evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), je u dospělých průměrný příjem fosforu 1415,85 mg/den a vápníku 928 mg/den.

Stanovení doporučeného denní příjmu fosforu, bylo určeno na základě poměru fosforu a vápníku v lidském těle. Tento poměr se pohybuje mezi 1:1,4 až 1:1,9 (P:Ca). Ke správnému vstřebávání a využití vápníku i fosforu navíc přispívá vitamin D.

Doporučený denní příjem pro fosfor je 550 mg a doporučený denní příjem pro vápník byl stanoven na 850 mg. Zde jsou uvedeny příklady jednotlivých surovin, které běžně konzumujete a jejich přibližný obsah fosforu, jehož výskyt nemusí být vždy přirozený: ve 100 g ementálu / bílého pečiva / mandlí / nebo čočky je obsaženo více než 450 mg tohoto prvku. Pro srovnání, v Maně je obsah fosforu přirozený a oproti uvedeným surovinám nižší.

‍Přesné informace o obsahu fosforu v ManaPowder Origin najdete zde. Informace o obsahu fosforu u ManaDrink Origin naleznete zde.

Mana je nutričně kompletní jídlo. Užijte si Manu jako součást pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

Zdroje informací:

Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D and Fluoride, Washington, DC. National Academy Press, 1997

Online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK109825/

Scientific Opinion on Dietary Reference Values for calcium, EFSA Panel on Dietic Products, Nutrition and Allergies (NDA), Italy, 8 December 2015

Online: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2015.4101

Scientific Opinion on Dietary Reference Values for phosphorus, EFSA Panel on Dietic Products, Nutrition and Allergies (NDA), Italy

Online: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2015.4185

Nařízení komise (EU), 16 May

Online: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:136:0001:0040:C

Klinická studie:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2009.1219/epdf

The Latest posts

Představujeme tyčinku na nové úrovni. ManaBar.

Představujeme tyčinku na nové úrovni. ManaBar.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá magie.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá magie.

Family Pack Mark 8 je tady. Nejvýhodnější způsob, jak si užít Manu.

Family Pack Mark 8 je tady. Nejvýhodnější způsob, jak si užít Manu.