Co je to glykemický index potravin? Proč je důležitý a jak je na tom Mana?

Co je to glykemický index potravin? Proč je důležitý a jak je na tom Mana?

Na to, aby náš organismus mohl normálně fungovat a plnit všechny životní funkce, potřebuje energii. Tu nám v potravinách dodávají především sacharidy, respektive cukry a zčásti i tuky a bílkoviny. Příjem sacharidů – hlavně těch jednoduchých – nám ale může stejně tak i uškodit a vést k obezitě či diabetu. Glykemický index (GI) potravin je přitom jednoduchý ukazatel, který nám říká, jak se sacharidy obsažené v potravě chovají v našem organismu. Co přesně tedy glykemický index znamená a co to vypovídá o Maně, která má GI 29?

Co je to glykemický index?

Zjednodušeně řečeno, glykemický index vyjadřuje na stupnici od 0 do 100, jak rychle způsobí daná potravina zvýšení glykémie, tedy hladiny cukru v krvi. Hodnota glykemického indexu se u různých potravin obsahujících sacharidy může výrazně lišit. Podle GI můžeme jednotlivé potraviny rozdělit do tří základních kategorií:

  • potraviny s nízkým GI (méně než 55)
  • potraviny se středním GI (56 - 69)
  • potraviny s vysokým GI (více než 70)

Jídla s vysokým GI obsahují sacharidy, které se štěpí a vstřebávají rychle, takže dodají okamžitou energii. O to rychleji se však dostaví pocit hladu. Nejrychlejším cukrem je čistá glukóza (hroznový cukr), která má hodnotu GI 100. Sacharóza, tedy klasický bílý cukr z cukrové řepy, kterým doma běžně sladíme, má GI 68. Na druhé straně, u potravin s nízkým GI se cukr vstřebává do krve pomaleji. Tyto potraviny tak zasytí na delší dobu a zároveň způsobují menší výkyvy glykémie mezi jednotlivými jídly. To znamená, že jsou vhodné v rámci prevence i léčby diabetu, případně i na krátkodobé hubnutí.

Glykemický index Many

Graf zobrazuje průměrné absolutní hodnoty glykemií v čase. Data jsou zobrazena jako průměr ± SEM; p < 0.0001 pro interakci čas vs. test, two-way ANOVA.

Na čem závisí glykemický index potravin?

GI dané potraviny závisí především na složení sacharidů, které obsahuje. Čím více jednoduchých cukrů a potravin bohatých na škrob, tím vyšší glykemický index. Čím složitější cukry, tím je glykemický index nižší. Složením sacharidů to však ani zdaleka nekončí. Důležitý je také poměr sacharidů s ostatními makroživinami, tedy s bílkovinami a tuky. Přidáním bílkovin a tuků se GI potraviny snižuje. Chléb s máslem má tedy nižší glykemický index než suchý chléb.

Významnou roli hraje i vláknina, která zpomaluje trávení cukrů. Zatímco bílá dlouhozrnná rýže má GI 60, hnědá rýže s vyšším obsahem vlákniny má GI 50. Glykemický index ovlivňuje i technické zpracování potraviny. Perfektním příkladem jsou brambory - pečené brambory mají GI přibližně 80, kdežto vařené pouze kolem 50.

Proč je vůbec dobré glykemický index sledovat?

Konzumace potravin s nízkým GI je obecně výhodná pro všechny zdravé lidi jako prevence civilizačních onemocnění. Hojná konzumace potravin s vysokým GI totiž může vyústit v chronicky zvýšenou hladinu glukózy v krvi (hyperglykémie), která je rizikovým faktorem pro řadu onemocnění, jako jsou diabetes 2. typu, tedy cukrovka či srdečně-cévní onemocnění jako například ateroskleróza. Na druhé straně, dieta založená na potravinách s nízkým glykemickým indexem pomáhá regulovat nejen hladinu cukru v krvi, ale i krevní cholesterol (včetně tzv. špatného LDL cholesterolu), případně podpořit krátkodobé hubnutí.

ManaPowder a ManaDrink jsou i v tomto ohledu výjimečné potraviny

Logicky nás proto zajímal glykemický index v Maně. Před časem jsme se proto spojili s II. interní klinikou 3. lékařské fakulty Karlovy univerzity a s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady v Praze a uskutečnili vlastní klinickou studii. Vzhledem k perfektně vyváženému poměru makroživin podle doporučeních Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), bohatému obsahu vlákniny a komplexnímu spektru sacharidů jsme očekávali dobré výsledky. A nemýlili jsme se. ManaDrink má GI 29, čímž se řadí mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. Klinická studie je k prostudování dostupná zde. A protože má ManaPowder téměř totožné složení, předpokládáme stejnou, případně velmi podobnou hodnotu GI. 

Jde o výborný výsledek, který potvrzuje nutriční komplexnost Many. Ačkoli Mana není určena jako speciální doplněk stravy na hubnutí, ani k léčebným účelům, GI 29 znamená, že můžeš Manou nahradit kompletně celý jídelníček od snídaně až po večeři a nemusíš se obávat nadměrné sacharidové zátěže.

Na závěr je třeba zdůraznit, že samotný glykemický index nelze vnímat izolovaně. Vždy musí být posouzen v kontextu s ostatními makroživinami a v neposlední řadě i s kalorickým příjmem. O toto jsme se postarali také. Mana je totiž nejen nutričně kompletní a vyvážená, ale díky jednoduchému dávkování ti zároveň umožňuje i jednoduše sledovat tvůj kalorický příjem.

ManaPowder™ Origin

1 899 Kč

  

----

Zdroje:

(1) FAO/WHO Expert Consultation (1997) Carbohydrates in human nutrition. http://www.fao.org/docrep/w8079e/w8079e00.htm 

(2) Mayo Clinic (2020) Glycemic index diet: What's behind the claims. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/glycemic-index-diet/art-20048478

(3) MedicalNewsToday (2019) Glycemic index: Everything you need to know. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325660

(4) M L Wang, L Gellar, B H Nathanson, L Pbert, Y Ma, I Ockene, M C Rosal (2014) Decrease in Glycemic Index Associated with Improved Glycemic Control among Latinos with Type 2 Diabetes. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25547339/

(5) D E Thomas, E J Elliott (2010) The use of low-glycaemic index diets in diabetes control. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20420752/

(6) R Sichieri, A S Moura, V Genelhu, F Hu, W C Willett (2007) An 18-mo randomized trial of a low-glycemic-index diet and weight change in Brazilian women. 

(7) M I Zafar, K E Mills, J Zheng, M M Peng, X Ye, L L Chen (2018) Low glycaemic index diets as an intervention for obesity: a systematic review and meta-analysis. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30460737/ 

The Latest posts

Představujeme tyčinku na nové úrovni. ManaBar.

Představujeme tyčinku na nové úrovni. ManaBar.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá magie.

Nová Mana je modrá. Berries je čistá magie.

Family Pack Mark 8 je tady. Nejvýhodnější způsob, jak si užít Manu.

Family Pack Mark 8 je tady. Nejvýhodnější způsob, jak si užít Manu.